Stránky

úterý 2. dubna 2019

Laos a Thajsko 2018 - díl 2: Elephant Conservation Centre


Když jsme plánovali program, chtěli jsme určitě nějaké aktivity se zvířaty, ale s dodržením všech eko bio etických záležitostí. Já jsem nejvíc ze všeho chtěla na Gibbon expirence, což je pozorování gibonů v korunách stromů, kde bydlíte v tree housech a přesunujete se v džungli zavěšení na kladce. No, když jsem ale na kontrole na gynekologii v 8. týdnu těhotenství tohle zmínila, tak sestřička jen vyděšeně zamrkala očima a doktorka, která je sama dost free a taky byla těhotná v Asii, uznala, že to už je fakt asi trošku moc. Giboni vlastně byli jeden z hlavních důvodů, proč jsem do Laosu chtěla jet, ale snad není všem dnům konec.



Jako další variantu jsme měli slony - tedy Elephant Conservation Centre, které mělo skvělé recenze na Trip Advisoru a splňovalo naše představy, co se etických otázek týče. V poslední době se to řeší dost, nicméně to pak často vede k tomu, že kdejaký klasický elephant camp si dá do názvu sanctuary nebo nursery, ale přitom tam lidi stejně slony koupou, krmí , nebo na nich i jezdí. Jen tomu udělají hezký webovky, pár marketingových hesel a je to.

Elephant Conservation Centre v Sayboury bylo opravdu jiné a jediný povolený kontakt turistů  byl se na pár vteřin dotknout slona na rameni za přítomnosti jeho pána - mahoota, a to jen samic a z toho jen těch, které na to zrovna měly náladu.


Sloní centrum je na odlehlém místě mimo civilizaci , zaujímá 530 hektarů a jeho cílem je slony dostávat zpátky do divočiny. Vykupují slony pracující v turismu, ze špatných zoo a slony,co dřív byli používáni na tahání nákladu a těžké práce (to už je teď v Laosu nelegální). Na místě je sloní nemocnice s biology a veterináři, viděli jsme tak třeba ošetřování abcesu právě u jednoho ze slonů, co si při práci zlomil nohu, ale musel stejně dál pracovat. Veterináři mu tak každý den vyplachují hnis a přestože už se to nikdy zcela nevyléčí , aspoň se oddaluje zhoršení.



Všichni sloni v centru jsou ze zajetí, zvyklí celý život na svého mahoota - člověka, co je jejich pánem ,a samostatně v džungli by zatím nemohli fungovat. Mahooti jsou se slony i v centru celý den, jen na noc se oddělí. Nejsou s nimi neustále, ale třeba někde poblíž a jsou taky jediní, kdo na slonovi mohou jezdit - ale jen na krku a bez postrojů.



Součástí aktivit centra je taky breeding program, kdy doufají, že další generace slonů by snad už mohla žít v džungli sama. Učí slony se znovu socializovat ve skupině, protože většina z nich to z dosavadního života neznala.



Je to poměrně drahá a náročná sranda, protože jeden slon sní za den 300 kilo jídla (vykadí 100 kilo a vyčůrá 50 litrů!!) a za rok tak sní 10 hektarů lesa, takže přirozený prostor pro ně ubývá. I vzhledem k náročnosti provozu centra to není taky pro turisty žádný levný špás - dva dny/1 noc stojí pro jednoho 205 dolarů, takže pro nás dva to bylo přes devět tisíc korun. Ale moc jsme si to užili a máme čisté svědomí z investování do něčeho, co má podle nás smysl.

 Jasně, moct se jít koupat se slonama nebo je krmit je určitě úplně jiný zážitek a člověk si řekne, že je to jednou za život, tak se tolik nestane a že ti sloni vlastně vypadají spokojeně, ale pořád jsou to divoká zvířata.

Takže pokud se ocitnete v Laosu , tak Elephant Conservation Centre určitě můžu doporučit, karma vám to vrátí! :)

2 komentáře:

  1. Nádhera :-) miluji slony, jsou to tak silná, ale zároveň zranitelná stvoření :(

    TIPY NA JARNÍ A LETNÍ VŮNĚ Z ESHOPU ELNINO

    OdpovědětVymazat
  2. Skvělý článek! Elephant Conservation Centre v Laosu zní jako úžasné místo, kde se opravdu starají o slony a jejich navrácení do přírody. Líbí se mi, jak kladou důraz na etické zacházení se zvířaty. Takové cestování mám ráda, když vím, že to má smysl. Na výpravy do přírody se vždy vybavuji praktickými věcmi z Armik.cz, kde mají skvělé doplňky pro každé dobrodružství :)

    OdpovědětVymazat

Díky moc za každý komentář, odpovím vám jak jen budu moct. Přibližně rychlostí světla.